top of page

Szkoła wielu pokoleń

Szkoła w Woli Ocieckiej istnieje już od ponad stu lat. Wiele pokoleń uczniów, ich rodziców, nauczycieli, pracowników, działaczy samorządowych oraz sympatyków odcisnęło swoje piętno na naszej placówce.

Każdy nowy rok szkolny to wiele wyzwań, ale dzięki współpracy między wspomnianymi środowiskami nie tylko jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom, ale także rozwijamy naszą działalność. Dziękuję wszystkim, którzy współpracują z naszą szkołą.

A. Skubis, dyrektor

Historia szkoły

Historia szkoły rozpoczyna się w 1905 roku, kiedy to hrabia Tomasz Romer, dziedzic tutejszego dworu, ofiarował na szkołę stary budynek mieszkalny tuż przy dworze. Wtedy szkoła składała się z jednej sali i mieszkania kierownika szkoły, którym był wówczas pan Szczeklik. Szkoła była 4-klasowa, a uczył jeden nauczyciel. W 1936 roku hrabina Maria Romerowa dała 1 morgę pola pod nową szkołę, jednak wybuch wojny uniemożliwił wykończenie budynku.

Lata powojenne

Dawna siedziba Romerów,
szkoła w latach 1958-1998

Po wycofaniu się wojsk niemieckich za Wisłokę mieszkańcy Woli Ocieckiej zaczęli starania o zorganizowanie szkoły. Delegacja wsi na czele z byłym sołtysem Kornelem Kosińskim udała się do inspektora w Sędziszowie. Inspektor powierzył zorganizowanie 4-klasowej szkoły Stanisławowi Czapce. Z niewielu uczniów w krótkim czasie ich liczba wzrosła do 142. W roku szkolnym 1945/46 została zorganizowana szkoła III-go stopnia. Pracowało w niej wówczas czterech nauczycieli.

Szkoła w pałacu

W roku 1958, dzięki staraniom, które poczynił kierownik szkoły Stanisław Midura oraz przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego Kornel Kosiński, szkoła otrzymuje budynek podworski (pałac). Znajdowało się tam 5 sal lekcyjnych, kancelaria, hol i mieszkanie kierownika szkoły. Funkcjonowała wtedy 7-klasowa szkoła, w której 5 nauczycieli uczyło 133 uczniów. W 1967 roku kierownictwo w szkole przejął Władysław Uljasz. Z biegiem lat zorganizowano jeszcze bibliotekę, kuchnię, harcówkę, sklepik i zainstalowano centralne ogrzewanie.

Władysław Uljasz

Otwarcie szkolnego sklepiku - 1987

Nowa szkoła

W 1987 roku z inicjatywy mieszkańców Woli Ocieckiej zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Przedszkola, którego przewodniczącym został Mieczysław Nędza. Po przygotowaniu dokumentacji i zebraniu materiałów rozpoczęto budowę dwuoddziałowego przedszkola. W trakcie budowy doprojektowano piętro z przeznaczeniem na szkołę.

Zmieniająca się sytuacja społeczno-gospodarcza kraju spowodowała konieczność zmiany przeznaczenia budynku. Uchwałą Rady Gminy z dnia 29 kwietnia 1993 roku zdecydowano o zmianie przedszkola na szkołę. Powstał Społeczny Komitet Budowy Szkoły. Przewodniczył mu Krzysztof Skórzak. On też, jaki i dyrektor szkoły Władysław Uljasz oraz przewodniczący Rady Gminy Lucjan Mieszkowski wykazali ogromne zaangażowanie w staraniach o ukończenie budowy. Uroczyste otwarcie nowej szkoły z udziałem kuratora oświaty J. Stanisza, posła na Sejm RP S. Rusznicy, ks. prałata B. Marczyka oraz ks. Kanonika J. Gaworczyka, które prowadził wójt Gminy Ostrów T. Sowa odbyło się 26 listopada 1994 roku.

o nowej szkoły wprowadzili się uczniowie klas IV-VIII. Tymczasem oddział przedszkolny oraz klasy I-III nadal uczyły się w budynku starej szkoły. Przez kolejne cztery lata trwała rozbudowa nowego budynku i 11 listopada 1998 roku oddano do użytku pomieszczenia dydaktyczne, do których mogły wreszcie przejść dzieci młodsze. Dokładnie rok później ukończono budowę nowoczesnej sali gimnastycznej.

Spotkanie opłatkowe - 1992

1994 - w nowym pokoju nauczycielskim

1998 - otwarcie nowej części szkoły

Jan Paweł II naszym Patronem

W 1999 roku rozpoczęto starania o nadanie szkole imienia Jana Pawła II. Z takim wnioskiem do Rady Gminy Ostrów wystąpili Samorząd Uczniowski, Rada Rodziców, Dyrektor Szkoły wraz z Radą Pedagogiczną. Rada Gminy 25 lutego 2000 roku podjęła stosowną uchwałę i 17 czerwca odbyła się uroczystość nadania imienia Ojca Świętego.

Podczas tej uroczystości szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez mieszkańców Woli Ocieckiej i Blizny oraz tablicę pamiątkową ufundowaną przez Urząd Gminy w Ostrowie.

Wśród zaproszonych gości byli biskup tarnowski Jan Styrna, wicekurator Oświaty i Wychowania Alfreda Łoboda, wójt gminy Ostrów Tadeusz Sowa, dyrektorzy sąsiednich szkół, księża z okolicznych parafii, samorządowcy i radni.

Pomnik

Wraz z wejściem w życie reformy oświaty w 1999 roku zostało utworzone Publiczne Gimnazjum w Woli Ocieckiej, które ściśle współpracowało ze szkołą podstawową przy organizacji wielu przedsięwzięć.

W 2007 roku dotychczasowy dyrektor pan Władysław Uljasz przeszedł na emeryturę, a kierowanie szkołą przejęła pani Jadwiga Szynal. W 10. rocznicę nadania szkole imienia Jana Pawła II w obecności władz samorządowych z wójtem gminy Piotrem Cielcem na czele odsłonięto pomnik Patrona, który postawiono dzięki ogromnemu zaangażowaniu lokalnej społeczności z sołtysem Tadeuszem Kalitą na czele.

Rodzice prezentują sztandar szkoły

Szkoła dzisiaj

Reforma oświaty z 2017 roku przywróciła ośmioklasowy system nauczania, rok szkolny 2018/2019 był ostatnim rokiem funkcjonowania gimnazjum. Obecnie szkoła składa się z dwóch oddziałów przedszkolnych i ośmiu klas szkoły podstawowej. Funkcję dyrektora szkoły od 2011 roku pełni pan Artur Skubis.

bottom of page